Diagnosztikai vizsgálatok

24 órás Holter EKG vizsgálat


A 24 órás Holter EKG vizsgálat segítségével otthoni, természetes körülmények között monitorozható a szív elektromos működése. A vizsgálatot alkalmazzák többek között a szabálytalan szívműködés, szédülés, ájulás, mellkasi fájdalom kivizsgálása során, illetve a gyógyszeres kezelés hatásosságának mérésében is. A vizsgálat alatt 24 órán keresztül a kis gép rögzíti a szív elektromos jeleit, majd később kiértékelhetővé teszi.


TOVÁBB

CT-VIZSGÁLAT


CT-vizsgálatkor a képalkotás röntgensugárral történik. A CT (komputertomográfia) a hagyományos röntgen átvilágítási technika továbbfejlesztése. A tomográfiás felvétel esetében vékony, síkszerű röntgensugár-nyalábbal világítják át a vizsgált testet, mely mögött elhelyezett detektor érzékeli, hogy a sugárnyalábból hol és mennyi nyelődött el, majd a nyert adatok számítógépes feldolgozásra kerülnek,az emberi test szelet- vagy három dimenziós képeit tudják előállítani. CT-vizsgálatkor egyes esetekben vénásan kontrasztanyagot adnak.


TOVÁBB

Csontsűrűségmérés


A csontsűrűségmérés nőknél és férfiaknál egyaránt elvégezhető, bizonyos betegségek esetén kifejezetten ajánlott: csontritkulásban szenvedő betegeknek; azoknak, akiknek a családjában előfordult már csontritkulásra visszavezethető törés; különböző hormonális betegségek esetén, mindazoknak, akik felszívódási zavarokkal küzdenek, máj- vagy vesebetegségben szenvedőknek; pajzsmirigy-túlműködésben szenvedőknek és cukorbetegeknek.


TOVÁBB

EKG VIZSGÁLAT


Az EKG vizsgálat során a szív elektromos tevékenységét papírszalagra rajzolt görbék formájában jeleníti meg. Vizsgálható vele a percenkénti szívverések száma, azok szabályossága, a szív ingerképzése, ingervezetése, ritmuszavarok, ingervezetési zavarok, a szívizomzat oxigénhiánya, károsodása. Számos egyéb kórállapot mellett információt ad többek között a szívet alkotó kamrák falának nagyságáról, de az alkalmazott gyógyszerek szívműködést befolyásoló hatásairól vagy azok nemkívánatos mellékhatásairól is.


TOVÁBB

MAMMOGRÁFIA


A vizsgálat az emlő daganatos betegségeinek ábrázolására alkalmas speciális röntgen felvétel. Alkalmas arra, hogy a lágyrészek finom szerkezeti eltéréseit kimutassa. Kimutatja az emlő jóindulatú és rosszindulatú betegségeit, vagy azok jelenlétére közvetett jelekkel utalhat.


TOVÁBB

MR-VIZSGÁLAT


Az MRI (mágneses rezonancia) készülék röntgensugár használata nélkül mágneses térben rádióhullámok segítségével, a szervezet protontartalmával összefüggően történik a képalkotás. Fájdalommentes, veszélytelen eljárás. Elsősorban a lágyrész részekről alkot három dimenziós képet. Főként agyi, gerinc, végtagi lágyrész és hasi-kismedencei elváltozásoknál alkalmazzák. Korszerűbb technikákkal funkcionális vizsgálatok is végezhetők.


TOVÁBB

RÖNTGEN


A röntgensugarak a különböző szöveteken keresztülhaladva fokozatosan gyengülnek, és ez a gyengített sugár vetül a sugárforrással szemben elhelyezett filmre, vagy ernyőre, képet alkotva a vizsgált területről. Főként a csontrendszer és a tüdők vizsgálómódszereként ismert, de alkalmas lágyszövet (emlő), a hasi szervek vizsgálatára is.


TOVÁBB

ULTRAHANG VIZSGÁLAT


Az ultrahang a hanghullámok bizonyos hullámhosszú tartománya, amelyet az emberi hallás nem érzékel. Segítségével lehetővé válik a test bizonyos részeinek kétdimenziós, képi ábrázolására, akár mozgás közben is, valamint a folyadékok áramlási tulajdonságainak (elsősorban a sebességének) mérésére. Ma már lehetőség van háromdimenziós számítógépes képalkotásra is (pl. magzati ultrahang). Az UH vizsgálat a szervezetre nem ártalmas vizsgálat, amely igény szerint ismételhető.


TOVÁBB

TOVÁBBI HELYSZÍNEINK

Figyelem! Az oldalon olvasható anyagok tájékoztató jellegűek és nem helyettesíthetik az orvosokkal, vagy gyógyszerészekkel való személyes konzultációt és alapos kivizsgálást.